Konec hry na teroristu
Publikováno: 19.1.2005
Reportér Mahmood Mazher z britského bulvárního týdeníku News of the World se v Praze pokusil tajně testovat české bezpečnostní složky. Netušil, že jeho kontroverzní hru, každý jeho pohyb, schůzky a aktivity sledují důstojníci Bezpečnostní informační služby.
Získat v České republice falešné osobní doklady, ukázat jak snadno je lze koupit, přelstít s nimi hraniční kontrolu a třeba jako terorista vstoupit na území jiného státu. Přesně s tímto záměrem cestoval do Prahy v průběhu jara a léta 2004 reportér Mahmood Mazher z britského bulvárního týdeníku News of the World. V pozadí jeho tří návštěv, a následných reportáží, byl pokus představit ČR jako zemi, do které může kdokoliv nepozorovaně a bez problémů vstoupit a následně ji opustit. Netušil, že jeho test českých bezpečnostních složek, každý jeho pohyb, schůzky a aktivity sledují důstojníci Bezpečnostní informační služby. Záznamy, které BIS s odstupem času odtajnila, vydávají o tomto případu pozoruhodné svědectví.
News of the World 2. 5. 2004 mj: Pod legendou ilegálního migranta, který chce žít ve Velké Britániii, náš reportér ukázal, jak je pro příživníky, a dokonce i pro teroristy, snadné a levné podvést bezpečnostní systém. V jednom pražském hotelu je tlustý zločinec Eddie Bilg, který dodává falešné dokumenty a prohlašuje: Jsme schopni vám zhotovit množství nejrůznějších dokladů. Jeho otrhaný kamarád Dan říká: Všechno je o penězích. Český doklad je nejlevnější cesta. Můžete mít originál přímo z úřadu, ale umíme také vyměnit fotografii na dokladech, které patřily existujícím lidem. Nestaráme se o to, kdo vás chce do Británie poslat. I kdyby to byl Usáma bin Ládin, my to zařídíme. Dan ukazuje český pas: Tento muž vypadá na váš věk. Eddie slibuje: Naši lidé vymění fotku a do pasu vloží vaši fotografii. V pátek večer předal Dan obálku. Uvnitř byl cestovní doklad Čecha s fotografií našeho novináře s údajně neodhalitelnými padělanými hologramy. A dodal: Jenom si pamatuj jméno.
News of the World 19. 9. 2004 mj.: Nejméně tucet lidí ze Středního východu a Asie se dostal do Anglie s padělanými lékařskými doklady zakoupenými od mafiánských gangů v České republice. Falešné lékařské diplomy mohou být použity teroristy k získání vstupních víz do Británie.
Blesk 21. 9. 2004 – s odvoláním na News of the World z 19. 9. 2004 – mj. : Několik anglických novinářů se vydalo do Prahy a tři měsíce si hráli na agenty Al-Kajdy. „Rádi pomáháme našim muslimským bratrům. Už jsme do Británie takhle poslali nemálo lidí z Turecka, Pákistánu a Středního východu. S našimi doklady můžete zabít tolik Angličanů, kolik jen chcete“- usmívali se prý padělatelé. Za 90 tisíc si novináři přivezli i falešné diplomy z Univerzity Karlovy a osvědčení o praxi na předních pražských klinikách. Pomáhají Češi teroristům?
Autorem textů v londýnském týdeníku News of the World, který – jako nedělní edice bulvárního deníku The Sun – vychází v nákladu přes 4 miliony výtisků, je reportér pákistánského původu Mahmood Mazher, známý pod přezdívkou „Maz“. A nejde o ledajakého novináře. Podle informací britského tisku se podílel na odhalení přípravy únosu manželky fotbalisty Davida Beckhama a je autorem skandálního rozhovoru s britskou princeznou Sofií. Osobně si také velmi zakládá na tom, že jeho identita a tvář jsou veřejnosti neznámé. Zmíněné Mazherovy články, kladené do souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie, jsou výsledkem jeho tří letošních návštěv Prahy, při kterých sbíral podklady pro reportáž o snadném získání falešných osobních dokladů v České republice a o údajně špatné práci českých bezpečnostních složek. Netušil, že jeho přílet do Prahy nebude pro české ochránce státu i zákona nečekanou událostí.
Něco se chystá
Všechno začalo v prvních jarních dnech roku 2004, kdy Národní protidrogová centrála české policie získala varovnou informaci:
Z Velké Británe zřejmě přicestuje neznámý Pákistánec, který u jistého Albánce, žijícího v Praze, bude objednávat asi 1500 falešných pasů, určených pro přesun osob arabské národnosti do oblasti Balkánu. Kontakt a cestu zprostředkoval bratr zmíněného Albánce, který pobývá ve Velké Británii a údajně se vrátil z Iráku, kde se stýkal s islámskými radikálními kruhy.
Vzhledem k možné souvislosti s problematikou terorismu předala Národní protidrogová centrála přijatou informaci Bezpečnostní informační službě a chystaná návštěva, zatím neznámého Pákistánce, se dostala do zorného úhlu pozornosti zpravodajských důstojníků.
Pod falešným jménem
S britským cestovním pasem na jméno Khan, provázen manželkou, dítětem a mužem v roli ochránce, přicestoval zatím neznámý Pákistánec poprvé do Prahy dne 5. dubna. Během svého pobytu jednal s několika osobami, podezřelými z distribuce falešných dokumentů. Všechny jeho schůzky byly předem pečlivě připraveny, probíhaly konspirativně a jejich místo a okolí jistila vždy skupina „ochránců“. Při zmíněných setkáních pan Khan objednával zhotovení a dodání falešných pasů, s kterými by občané z arabských států mohli cestovat do Bosny a Hercegoviny. Zajímal se také o možnost získat pravý nebo falešný lékařský diplom a potvrzení o lékařské praxi v některé pražské nemocnici. Z Prahy do Londýna odletěl, doprovázen rodinou, dne 9. dubna. Jeho ochránce zamířil z Ruzyně do Manchestru.
Z pana Khana pan Mazher
Podruhé přicestoval pan Khan do Prahy 29. dubna. Jeho pas, s nezměněným číslem, tentokrát ale zněl na jméno Mahmood Mazher. Společně s rodinou se ubytoval v jednom pražském hotelu a znovu se čile věnoval schůzkám s osobami, s kterými se již setkal při minulém pobytu. V té době byla BIS už jen krok od jednoznačného potvrzení, že jde o novináře. Společně se zpravodajskými důstojníky a policisty z Národní protidrogové centrály se jeho kontakty s pražským kriminálním podsvětím začali zabývat i detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zpět do Londýna se Khan alias Mazher vrátil 1. května a těsně před svým odletem se v hale ruzyňského letiště krátce sešel s mužem, který byl následně identifikován jako Conrad Gregory Brown, fotoreportér týdeníku, pro který Mazher pracoval.
V neděli 2. května vyšel v týdeníku News of the World Mazherem podepsaný první, již zmíněný text. Autor v něm také píše, že se v Praze skupina organizovaného zločinu „zásobuje cestovními doklady, které jsou připraveny na velkou poptávku“. Současně referuje i o nabídce pražských padělatelů dopravit do Londýna velké množství kokainu nebo heroinu.
Poslední dobrodružství
Společně s manželkou, dítětem a ochráncem-asistentem, který rodinu provázel už při prvním pobytu, se Mahmood Mazher objevil v Praze potřetí 27. června. O den později se k němu připojil i fotograf Brown. Podobně jako při první a druhé návštěvě se setkal s bratrem Albánce žijícího v Anglii, s jeho společníky a s jistým mužem, původem z bývalé Jugoslávie. Pan Brown průběh některých schůzek skrytě fotografoval a pořídil i záběry budov dvou pražských nemocnic.
V té době už BIS, Národní protidrogová centrála a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozhodly, že pražské dobrodružství britského novináře bude mít poslední dějství. Stalo se tak při pasové kontrole na ruzyňském letišti dne 29. června, kdy se celá skupina chystala k návratu do Anglie.
Pan Mazher bez vytáček přiznal, že přijel do Prahy získat materiál pro reportáž, ve které chtěl ukázat, jak snadno lze v ČR získat falešné i pravé úřední dokumenty. Po vyzvání předložil tři padělané doklady na jméno Parvaiz Khan, narozen 2. 1. 1968 v pákistánské Láhauru: český pas, diplom z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a potvrzení o lékařské praxi v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a ve Všeobecné fakultní nemocnici. Potvrzení o praxi a lékařský diplom s chybami v češtině a s nezdařenými falzy razítek měly sloužit pákistánskému „lékaři-teroristovi“ – za kterého se chtěl Mazher vydávat – k snadnějšímu získání britského víza.
Pan Brown odevzdal paměťové karty z digitálních fotoaparátů se záběry budov Thomayerovy nemocnice a Všeobecné fakultní nemocnice. Po výpovědi před policejním vyšetřovatelem byli zadržení muži propuštěni a ve 21.25 hodin odletěli do Velké Británie.
Zpravodajské informace Bezpečnostní informační služby, poskytnuté policejnímu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, umožnily dne 25. října zadržet a následně obvinit hlavního partnera Mazherových schůzek. Při domovní prohlídce jeho pražského bytu bylo nalezeno dvacet pasů zemí bývalé Jugoslávie a téměř půl kilogramu heroinu. Z padělání a pozměňování veřejných listin byl v této souvislosti obviněn ještě další muž.
Poněkud odlišný pohled na celý příběh předložil, perem svého reportéra Mahmooda Mazhera, nedělník News of the World. Dne 19. září, téměř tři měsíce po neslavném konci na ruzyňském letišti, v něm vyšel – pod titulkem „Recept na terorismus“ – druhý, již citovaný, Mazherův text. Tým investigativních novinářů z News of the World, který se vydával za agenty Al Kajdy, se prý měsíce nepozorovaně pohyboval v pražském podsvětí a nebezpeční teroristé, vybaveni falešnými pasy, se zadržení v České republice nemusí obávat.
O svém zadržení v Praze neřekl Mahmood Mazher čtenářům ani slovo. A tak nezbylo, než jeho reportáže doplnit.
Jan Šubert
P.S. Krátký výběr z článků týdeníku News of the World je koncentrovanou zkratkou přesných citací.