Ředitel BIS udělil pamětní medaile k projektu RIDERS
Nejvyšší představitelé současné Armády ČR, zástupci Policie ČR a důstojníci Bezpečnostní informační služby. Ti všichni se sešli v objektu BIS při příležitosti dvacátého výročí oficiálního vzniku projektu RIDERS, projektu, který začal na počátku devadesátých let jako svépomocný výcvik řidičů, aby se po dvou desetiletích stal špičkovým systémem výcviku, který využívají elitní útvary české armády a Policie ČR a jehož koncepce si vysloužila respekt i v zahraničí.
Publikováno: 10.5.2019
Ředitel BIS Michal Koudelka předal pamětní medaile k dvacátému výročí projektu RIDERS téměř dvěma desítkám lidí, kteří se osobně podíleli na vzniku a rozvoji unikátního systému výcviku řidičů. "Tím nejcenějším na projektu RIDERS je spolupráce všech bezpečnostních složek, které celou dobu sdílejí nejlepší ze svých zkušeností a vzájemně se ve výcviku obohacují. Všechny složky se podílejí na výcviku se společným cílem, kterým je ochrana České republiky a bezpečnost našich občanů,“ řekl při předávání medailí ředitel BIS Michal Koudelka. Za armádu poděkoval generál Ivo Střecha. "Kvalitativní rozdíl mezi vojáky, kteří výcvik v projektu RIDERS absolvovali a těmi ostatními, je obrovský. Dnes si neumím představit, že bych vojáky poslal do náročné mise bez znalostí a zkušeností, které při tomto výcviku získali."
Mezi oceněnými jsou mimo jiné někdejší velitel 4. brigády rychlého nasazení a dnes náčelník Generálního štábu AČR generál Aleš Opata, bývalý velitel 7. mechanizované brigády a současný ředitel Sekce rozvoje sil AČR generál Ivo Střecha nebo velitel 6. brigády rychlého nasazení a bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Za útvary Policie ČR pamětní medaili obdrželi třeba ředitel URNA generál Libor Lochman nebo ředitel ochranné služby Policie ČR. Jiří Komorous. Ocenění převzali i důstojnící BIS v čele s dvěma muži, kteří za projektem od samého počátku stáli.
Projekt RIDERS má kořeny už v prvních letech po listopadu 1989, kdy vznikla potřeba zvýšit kvalifikaci a odbornou zdatnost řidičů kontrarozvědky. Výcvik se postupně z jakési svépomoci, v jejímž čele stál od počátku bývalý automobilový závodník a instruktor, vyvinul ve špičkový výcvikový program. Jeho úkolem bylo a je připravovat řidiče speciálních bezpečnostních složek v oblasti ovládání vozidel v různých druzích terénu a ve schopnosti řešit krizové situace. Cílem projektu je získat a zdokonalit odborné znalosti řidičů z problematiky ochrany osob, rozvoje schopností a dovedností detekce a ochrany před pravděpodobným útokem, provedeným násilným způsobem nebo za použití jiného vozidla, zbraně případně nástražného systému.
Za dvacet let projektem RIDERS prošlo téměř 8 500 osob