Co můžete udělat
Co můžete udělat vy sami?
Každý stát, Českou republiku nevyjímaje, buduje a rozvíjí systém bezpečnosti na svém území. Hlavními cíli jsou ochrana obyvatel, jejich životů, svobod a majetku, obrana uzemí a udržování veřejného pořádku. Hlavní složky bezpečnosti státu tvoří policie, armáda a zpravodajské služby.
Jeden za všechny, všichni za jednoho
V demokratických systémech nemohou ani ty nejlepší bezpečnostní složky existovat bez úzké vazby na občany. Svět není zrovna nejbezpečnějším místem k životu a v době zvyšujících se hrozeb terorismu to platí dvojnásob. V takových časech už nemůžeme spoléhat pouze na profesionály, ale potřebujeme aktivní zapojení každého občana, kterému není bezpečnost jeho země lhostejná.
Občané to jsou miliony očí a miliony uší, kterým téměř nic neunikne. Stejně jako se říkávalo za našich předků, že každý voják nosí v torně maršálskou hůl, tak dnes platí, že každý z Vás může být tím, kdo pomůže ochránit životy a majetek obyvatel České republiky.
Ano, i vy můžete chránit
Jak můžete přispět k většímu bezpečí a jaké existují hrozby? Kromě těch „tradičních“, které známe z minulosti, jako jsou například extremismus a s ním spojená radikalizace, aktivity cizích zpravodajských služeb nebo organizovaný zločin, jsou to i hrozby relativně nové, moderní, související s informační válkou nebo organizovanými kybernetickými útoky.
Aktuálně je nejzávažnější hrozbou terorismus. Evropa se potýká se zhoršenou bezpečnostní situací. Přestože v naší republice je zatím stále relativně bezpečno, je třeba, abychom byli připraveni na krizové situace, které mohou nastat. Jsme součástí globalizovaného světa, a tak riziko, že i u nás bude proveden teroristický útok, roste.
Odpovědnost za vnitřní bezpečnost naší země nemůže ležet pouze a výhradně na státu, jeho orgánech. K větší bezpečnosti mohou přispívat všichni občané, tedy i Vy, svým přirozeným občanským zájmem a ochotou s námi spolupracovat.
Můžete a měli byste být ostražití, měli byste si ve svém okolí všímat podezřelých aktivit, podivného chování. Nepodceňujte ani drobné odchylky od standardních životních situací, které ve svém okolí uvidíte nebo uslyšíte. Na neobvyklé chování můžete narazit i na sociálních sítích.
Teroristé musí někde žít, musí mít nějaké místo, kde se budou připravovat na útoky. Teroristé se mohou u nás připravovat i na útok, který provedou v jiné zemi. Někde bydlí, nakupují, shromažďují materiál, vybavení a zbraně, půjčují si dopravní prostředky, financují své aktivity. Mohou mít i své spolupracovníky.
Jak postupovat
Pokud máte informace, které by mohly být pro naši práci užitečné, obraťte se na nás. Můžete využít:
- online formulář Vaše zpráva bude odeslána bezpečně a při odeslání zprávy se vám zobrazí potvrzení.
- bezplatné telefonní linky+420 235 521 400. Tato linka neslouží k obecným dotazům, ani k otázkám náboru nových kolegů.
- klasického dopisu, který odešlete na adresu Bezpečnostní informační služby, P. O. BOX 1, Praha 57
Písemná korespondence je samozřejmě pomalejší, než elektronická. Zvažujte tedy i to, že vaše informace by se k nám měla dostat co nejrychleji.
Vaše informace budou zpracovány a vyhodnoceny našimi odborníky. Vaše osobní údaje budeme považovat za důvěrné.
Mějte, prosím, na paměti, že působnost Bezpečnostní informační služby je stanovena zákonem. Nepatří nám tak například informace týkající se trestné činnosti, ty sdělte Policii České republiky.
Problematika náboru
Máte-li jakýkoli dotaz k zaměstnání u Bezpečnostní informační služby, podívejte se nejdříve na naše kariérní stránky „bis.cz/kariera/“. Zde najdete odpovědi na nejčastěji pokládané otázky.
Pokud potřebujete své otázky více specifikovat, nebo máte problémy s žádostí o zaměstnání u Bezpečnostní informační služby, nebo s přístupem ke stažení dotazníku pro uchazeče, obracejte se písemně (personal@bis.cz) nebo telefonicky (+420 224 235 496) na naše personalisty. Budou se snažit vám pomoci.
Nemůžeme přijímat pozvánky k účasti na kariérových akcích nebo k vytváření vzdělávacích materiálů zasílaných prostřednictvím webové stránky.
Kontakt pro média
Pokud pracujete v médiích a chcete se zeptat na záležitosti týkající se Bezpečnostní informační služby, obracejte se písemně (press@bis.cz) nebo telefonicky (+420 257 142 007) na tiskového mluvčího.
Obecné dotazy a zpětná vazba
Chcete-li nám poskytnout zpětnou vazbu nebo položit obecný dotaz, můžete nás kontaktovat pomocí kontaktního formuláře. Charakter naší práce však nezaručuje, že vám vždy budeme moci odpovědět.